๐Ÿญ Candymaths Skip to Quiz โšก
Step 1 of 5
โš–๏ธ
๐Ÿ˜ฌ Does this look scary?
Unit rate Proportional reasoning Rate of change
Don't worry. It's all just + โˆ’ ร— รท in disguise. ๐ŸŽญ
Step 2 of 5
รท
๐Ÿ’ก The simple truth
Rates are ratios with units โ€” divide to find the unit rate
$12 for 4 items โ†’ $12รท4 = $3 per item
Step 3 of 5
๐Ÿ“– Here's how it works
1
What is a rate?
A rate compares two different quantities. $3 for 6 apples=$0.50 per apple.
2
Unit rate
Divide to find per-one. $12 for 4 hoursโ†’$12รท4=$3/hour.
3
Equivalent ratios
If rate is 3:2, then 6:4 and 9:6 are equivalent.
Step 4 of 5 โ€” Quick practice
๐Ÿง  Can you solve this?
Emma earns $35 for 5 hours. How much per hour?
๐Ÿ’ก Divide total by number of hours
Step 5 of 5
๐ŸŽ‰
You've got this!

You now know that Ratios & Rates is just รท in disguise. Time to prove it!

Level 1 โ€” Easy
Start Quiz โšก โ† Back to all topics