๐ญ Candymaths
Skip to Quiz โก
Step 1 of 5
โ๏ธ
๐ฌ Does this look scary?
Unit rate
Proportional reasoning
Rate of change
Don't worry. It's all just + โ ร รท in disguise. ๐ญ
Show me the secret โ
Step 2 of 5
รท
๐ก The simple truth
Rates are ratios with units โ divide to find the unit rate
$12 for 4 items โ $12รท4 = $3 per item
โ
Show me how โ
Step 3 of 5
๐ Here's how it works
1
What is a rate?
A rate compares two different quantities. $3 for 6 apples=$0.50 per apple.
2
Unit rate
Divide to find per-one. $12 for 4 hoursโ$12รท4=$3/hour.
3
Equivalent ratios
If rate is 3:2, then 6:4 and 9:6 are equivalent.
โ
Try one yourself โ
Step 4 of 5 โ Quick practice
๐ง Can you solve this?
Emma earns $35 for 5 hours. How much per hour?
๐ก Divide total by number of hours
$5
$8
$6
$7
โ
Almost there โ
Step 5 of 5
๐
You've got this!
You now know that
Ratios & Rates
is just
รท
in disguise. Time to prove it!
Level 1 โ Easy
Start Quiz โก
โ Back to all topics